Informacje ogólne

Moorea – pocztówkowy widok na rajskie laguny

Bliźniacze zatoki Opunohu i Paopao na północnym wybrzeżu Moorea znane są ze swojego uroku, ale także z ciekawych historii. To właśnie tu Kapitan James Cook zakotwiczył swój statek w 1777 roku i na jego cześć druga z nich została okrzyknięta Zatoką Cooka. Tu też przycumował żaglowiec HMS Bounty w poszukiwaniu sadzonek drzewa chlebowego, a podczas postoju na statku miał miejsce słynny bunt, podczas którego załoga obróciła się przeciwko dowódcy, porucznikowi Williamowi Blighowi. Zatoki są jednymi z najbardziej zachwycających krajobrazowo miejsc na wyspie. Okala je poszarpana linia wzgórz nadając otoczeniu dramatyzmu. Warto wspiąć się na jeden z punktów widokowych i zobaczyć tę magiczną część wyspy z góry. Przy wejściu do Opunohu wcześnie rano pojawiają się delfiny. Wynajęcie łodzi wiosłowej albo kajaka to doskonały pomysł na rozpoczęcie dnia i obserwację tych niezwykłych morskich stworzeń.

Aktywności na Moorea – trekking w dżungli i nurkowanie w podwodnym świecie

Miejscowe podanie mówi, że na szczycie góry Rotui żyła kiedyś wielka ośmiornica i to ona stworzyła głęboko wcinające się w ląd zatoki. Wędrując górskimi ścieżkami, można dostrzec profil wzgórz, który przypomina legendarne stworzenie. Dla miejscowych ośmiornica jest symbolem pokoju i bezpieczeństwa. Nad Rotui często zalegają chmury, przez co przypomina dymiący wulkan. W pogodne dni warto wynająć przewodnika i wspiąć się na jej szczyt. Roztacza się z niego wyjątkowa panorama na zatoki Cooka i Opunohu. Podczas wędrówki po Rotui mija się uprawy ananasów. Te z Moorea mają wyjątkowy smak, a ich zapach unosi się mgiełką nad okolicą.

W okolicach Papetoai znajduje się słynny punkt widokowy na zatokę Opunohu i północną część wyspy. Nie bez powodu nazwano go Magic Mountain. Widok naprawdę zapiera dech w piersiach, a w wodach oceanu między lipcem a październikiem można dostrzec grzbiety migrujących wielorybów. Szczyt nie jest wysoki i wystarczy niespełna godzina, aby się na niego dostać.

Moorea jest rajem dla osób aktywnych. Miłośnicy górskich wędrówek znajdą wiele szlaków i pięknych punktów widokowych. Na tych, którzy wolą morskie przygody, czeka nurkowanie z płaszczkami, rekinami, delfinami i całym mnóstwem ryb rafowych. Na wyspie funkcjonuje również centrum opieki nad żółwiami morskimi. Klinika opiekuje się chorymi i okaleczonymi zwierzętami oraz organizuje pokazy, podczas których można dowiedzieć się wielu ciekawostek o życiu żółwi na Polinezji Francuskiej.

Romantyczne plaże Moorea – idealne miejsce na relaks i romantyczne chwile

Moorea, podobnie jak sąsiednia Tahiti, pełna jest urokliwych krajobrazów, bujnej roślinności, kwiatów i wodospadów, jak np. 80-metrowy Afareitu. Ale większość turystów przybywa na wyspę z uwagi na rajskie białe plaże, oblewane krystaliczną, turkusową wodą. Szczególnie chętnie wybierana jest na podróż poślubną przez młode pary, którym marzy się romantyczny wyjazd niczym z hollywoodzkich romansów. I na Moorea to jest możliwe! Najlepsze plaże zlokalizowane są w okolicach Temae i Haapiti. Te ostatnie słyną ze spektakularnych zachodów słońca. Bliskość równika sprawia, że wieczorny spektakl barw trwa niemal w nieskończoność i jest w stanie przykuć uwagę nawet tych, którzy zwykle pozostają niewzruszeni na romantyczne uniesienia.

Jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie znajduje się w zatoce Opunohu. Na Ta'ahiamanu, bo o niej mowa, zobaczycie podwodny ogród koralowy, wiele ryb rafowych, a przy odrobinie szczęścia żółwie. Plażę często odwiedzają okoliczni mieszkańcy, w weekendy organizują pikniki, a powietrze wypełnia radosny śmiech i dźwięki ukulele.

Kultura i tradycje Moorea – poznaj dziedzictwo polinezyjskich wysp

Spacerując po ścieżkach stromych zboczy okolicznych wzgórz, łatwo przeoczyć pozostałości po świątyniach. Pamiętają one czasy wierzeń plemiennych, zanim na wyspy trafili chrześcijańscy misjonarze. Najbardziej znane z nich to Nuurua, Nuupere i Umarea. Badania nad nimi trwają nieustannie, a archeolodzy wciąż znajdują ślady dawnych kultur jak np. skalne ryty przedstawiające motywy żółwi, łuków, ludzkich postaci i ryb odkryte w dolinach Opunohu, Tefaarahi i Paopao. Wiele tajemnic wyspy czeka jeszcze na odkrycie. Przykładem zaadaptowania dawnych wierzeń jest świątynia w Papetoai, jedno z ważniejszych miejsc kultu religijnego w Polinezji. Dawniej znajdowała się tu świątynia Marae Taputapuatea, w której miejscowa ludność czciła boga wojny Oro. Przybyli na wyspę protestanci wykorzystali dawne miejsce ceremonialne i wybudowali świątynię na wyjątkowym planie ośmioboku. Dlaczego? Moorea dawniej nazywana była Ośmiornicą – przez osiem pasm górskich wychodzących z centrum wyspy.

W świątyni znajduje się naturalne źródło, w którym dokonywano chrztów. Woda z niego ma ponoć ma właściwości lecznicze. Pionowy kamień przed świątynią nazywa się „Tura'a ma rafea” i był prezentem ślubnym dla księdza z Papetoai, który poślubił dziewczynę z rodziny królewskiej w Raiatea. Kamień ten według legendy pochodzi ze wpisanego na listę UNESCO świętego miejsca zwanego Marae Taputapuatea – czyli miejsca narodzin boga Oro, na sąsiedniej wyspie Raiatea.

Jeżeli chcecie na własnej skórze przekonać się o bogactwie kulturalnym wyspy, udajcie się do centrum kulturalnego w Tiki Village. Odbywają się tam różne warsztaty, jak: taniec i muzyka tahitańska, malowanie na pareo, tkactwo, lekcje gotowania oraz wieczory tematyczne prezentujące polinezyjskie kulinaria i tradycje.

Kiedy jechać?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII