Informacje ogólne

To najmniejsza z czterech głównych wysp archipelagu, gdzie dzięki staraniom lokalnej ludności utworzono Park Narodowy Mohéli, pierwszy obszar chroniony w kraju, obejmujący niemal całą wyspę oraz otaczające ją wody. Główną misją parku jest ochrona ekosystemów lądowych i wodnych, w tym lasów namorzynowych, wspaniale zachowanych, kwitnących ogrodów koralowych, siedzib wielu endemicznych gatunków roślin i zwierząt, jak nietoperz owocowy Livingstone'a (Pteropus livingstonii), który żyje tylko na Mohéli i Anjouan, czy sowa Moheli scops (Otus moheliensis). Park Narodowy Mohéli dba również o edukację ekologiczną, zarówno lokalnych rolników, jak i turystów. Na wyspie kwitnie ekoturystyka, a goście podczas pieszych wędrówek mogą poznać egzotyczną przyrodę tego nie do końca jeszcze odkrytego skrawka Ziemi.

Aby bliżej przyjrzeć się morskiej faunie i florze, warto wybrać się do miasta Nyumashiwa. Tutejsza rajska plaża Nioumachoua to palmy, biały piasek i cudowne zachody słońca. Mieszkańcy z ochotą zorganizują Wam ekscytujące wycieczki morskie lub do lasu tropikalnego, a także zabiorą na wędkowanie. Bogate życie morskie wokół Mohéli daje niepowtarzalną możliwość obserwacji zielonych żółwi morskich, humbaków, wielorybów butlonosych i delfinów. Podczas wypraw nurkowych można pływać w towarzystwie kolorowych ryb rafowych, a potem odpocząć na jednej z wielu bezludnych wysepek. W poszukiwaniu urokliwych plaż wybierzcie się też do niewielkiej wioski rybackiej Mitsamiouli, położonej na północy wyspy.

Wyspa Mohéli pachnie słodko zapachem podobnym do migdałów. To ylang-ylang, roślina, z której olejek wykorzystywany jest do produkcji perfum oraz w aromaterapii jako środek uspokajający, leczący migrenę i bezsenność. W lokalnych destylarniach można podejrzeć, jak powstaje baza do produkcji m.in. słynnych perfum Chanel No 5.

Kiedy jechać?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII