Informacje ogólne

Bez przesady uznać można, że Petra jest najważniejszą atrakcją turystyczną całej Jordanii. W 2007 roku, podczas głośnego międzynarodowego plebiscytu, wybrano Nowe Siedem Cudów Świata – i jednym z nich zostało właśnie to niezwykłe, wykute w skale miasto w Jordanii, którego historia liczy już sobie ponad 2000 lat. Dziś jej monumentalne budowle – słynny Skarbiec (pamiętacie, gdzie w filmie „Indiana Jones i Ostatnia Krucjata” ukryty był Święty Graal?), królewskie grobowce, Klasztor, pozostałości domów mieszkalnych, przestronne ulice, misterne zdobienia, wciąż widoczne mimo upływu wieków – budzą niekłamany zachwyt. Zaś nocą, oświetlony setkami lampionów Skarbiec, którego ściany płynnie wtapiają się w ciemność, przypomina o minionej świetności dawno umarłego imperium.

Zwiedzanie miasta Petra w Jordanii – co warto zobaczyć?

Po Petrze można wędrować i wędrować, i nie znudzić się jej wykutymi w skale budowlami. Część z nich zdegradował czas, inne zaś sprawiają wrażenie, jakby powstały całkiem niedawno. To od Was zależy, czy spędzicie na zwiedzaniu Petry jeden, dwa czy trzy dni.

Wejście do tego miasta w skale w Jordanii prowadzi przez Siq, wąski wąwóz o długości ponad 1 km, po obu stronach którego znajdują się strome, wysokie klify. Gdy już zaczniecie podejrzewać, że rozpadlina ta nie ma końca, dostrzeżecie zapierający dech w piersi widok na najbardziej imponujący zabytek Petry, Skarbiec, znany lokalnie jako Al Khazneh. Wyrzeźbiony z piaskowca, służył jako mauzoleum, natomiast swą nazwę bierze z legendy o faraonie, który miał ukryć tu swoje skarby. Filary, wnęki i cokoły w stylu greckim to prawdziwe arcydzieła sztuki murarskiej. Od Skarbca droga wiedzie Aleją Fasad, usianą ponad 40 grobowcami, aż do amfiteatru. Warto również wspiąć się do ołtarza na szczycie wzgórza i zejść po drugiej stronie góry mijając kolejne grobowce. Na szczególną uwagę zasługują też wykute w zachodnich zboczach masywu Jebel Al Khubtha szczególnie imponujące Królewskie Grobowce – Grobowiec Urnowy, z fasadą zwieńczoną wielką urną, poprzedzony rozległym, wykutym w skale tarasem, Grobowiec Jedwabny, o wyjątkowo pięknej kolorystyce, Grobowiec Koryncki, przypominający nieco Skarbiec oraz Grobowiec Pałacowy, o jednej z większych fasad w Petrze. Jeśli macie więcej czasu, koniecznie wybierzcie się do Klasztoru, skąd roztaczają się zachwycające widoki na całą Petrę.

Petra Jordania – ciekawostki

  • Tę niezliczoną ilość świątyń, grobowców i jaskiń z ciemnoróżowego piaskowca wyrzeźbiono ręcznie, zaczynając od góry do dołu, a następnie pokryto sztukaterią i pomalowano na jaskrawe kolory, do dziś zachowane jedynie szczątkowo.
  • Ponad 2000 lat temu Petra była ważnym punktem na trasie starożytnych szlaków handlowych, dzięki czemu szybko następował jej rozwój. Za odpowiednią cenę Nabatejczycy, czyli budowniczowie miasta, zapewniali wodę i schronienie zagranicznym kupcom, a zebrane pieniądze sprawiły, że Petra stała się bardzo bogatym miejscem, a także ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym starożytnego świata.
  • Petra rozciąga się na powierzchni ponad 260 km², czyli cztery razy większej niż Manhattan, i aż około 85% miasta wciąż nie zostało odsłonięte!
  • U szczytu potęgi Nabatejczyków mieszkało tu około 20 000 osób.
  • Petra została uznana przez UNESCO za jeden z 7 Nowych Cudów Świata w 2007 roku. Organizacja określiła to miejsce jako „jedno z najcenniejszych dóbr kulturowych dziedzictwa kulturowego człowieka”.
  • Nabatejczycy byli doskonałymi inżynierami – niedawne wykopaliska odsłoniły złożony system nawadniania, który umożliwił temu plemieniu transportowanie do miasta i magazynowanie wody ze źródeł na wzgórzach. Dzięki temu w Petrze rozkwitały wspaniałe sztuczne ogrody z fontannami, stawami i basenem!
  • W Petrze zobaczycie więcej grobowców niż w Dolinie Królów w Luksorze – w Egipcie znajdują się 63 rzeźbione grobowce i mauzolea, podczas gdy w Petrze – ponad 600.

  • Ile kosztuje bilet wstępu do Petry?

    Bilety do Petry w Jordanii występują w trzech wariantach, na jeden, dwa i trzy dni, i kosztują odpowiednio 50, 55 i 60 JOD (ok. 310, 340 i 375 zł). Wstęp dla dzieci do lat 12 jest bezpłatny. Jeśli jednak macie Jordan Pass, również nie będziecie płacić za wstęp – wystarczy zeskanować kod w kasie.

    Kto odkrył miasto w skale – Petrę?

    Historia Petry obfituje w wiele zwrotów akcji. Twórcami tej starożytnej metropolii, przemyślnie ukrytej miedzy wzgórzami, byli Nabatejczycy, arabscy nomadzi, którzy mieszkali tu miedzy VI i I wiekiem p.n.e. Dawni pasterze, osiedliwszy się w bezpiecznej fortecy, zajęli się handlem. Rosnąca zamożność miasta spowodowała, że Petrą zainteresowali się Rzymianie, toteż mieszkańcy, aby uniknąć podboju, zgodzili się dobrowolnie podporządkować silniejszemu imperium. W średniowieczu miasto zagarnęli krzyżowcy, którzy w XII wieku zbudowali tu dwie cytadele, lecz wkrótce wycofali się, pozostawiając Petrę na pastwę Saladyna, którego wojska doprowadziły miasto do ruiny. W jego upadku miały też swój udział trzęsienia ziemi, które spowodowały wiele zniszczeń i przyczyniły się do znacznego wyludnienia miasta. Później przez wieki o Petrze wiedzieli jedynie beduińscy pasterze, którzy strzegli dostępu do ruin obcym przybyszom. Dopiero w 1812 roku dla świata odkrył ten zakątek szwajcarski podróżnik Johann Ludwig Burckhardt, który przybył tu w przebraniu pasterza, Anglikom zaś Petra zawdzięcza nazwę „różowego miasta”, pochodzącą od barw, zmieniających się od żółtego po czerwony z zależności od pory dnia.

    Gdzie znajduje się Petra?

    Petra położona jest w południowo-zachodniej Jordanii, w skalnej dolinie, do której wiedzie tylko jedna droga przez wąwóz As-Sik. Ze stolicy kraju, Ammanu, dojechać tu można w 3–4 godziny. Zwiedzanie Petry dobrze jest jednak rozpocząć wcześnie rano, kiedy ludzi jest najmniej, dlatego warto zanocować na miejscu lub w pobliskim miasteczku Wadi Musa, do którego zresztą Petra należy administracyjnie.

    Pogoda w Petrze – kiedy jechać na wczasy?

    Najlepszą porą na zwiedzanie Petry – najpopularniejszej atrakcji Jordanii – jest wiosna, kiedy temperatury nie są ani za wysokie, ani za niskie. Szczególnie przyjemny jest maj, ponieważ opady są bardzo niskie (do 4 mm), a temperatura raczej nie przekracza 30°C, jednak jest to szczyt sezonu, nie oczekujcie więc, że będziecie mieć te budowle tylko dla siebie. Petra położona jest dość wysoko, dzięki czemu nawet latem temperatury są dość znośne, choć w sierpniu niekiedy słupek rtęci przekracza 40°C. Jest jednak na to sposób – wystarczy przybyć tu o 6 rano, skoro tylko zaczynają działać kasy – unikniecie w ten sposób upału i tłumów. Jesienią znów zaczyna się ochładzać, a temperatury utrzymują się na przyjemnym poziomie aż do listopada. Zimą można spodziewać się krótkich dni i mroźnych nocy, nawet do -8°C. Jeśli jednak nie przeszkadza Wam chłód, to zimowa wycieczka do Petry ma swoje zalety: słabe oświetlenie powoduje znacznie większe zróżnicowanie koloru piaskowca. Latem – od czerwca do sierpnia – w dużej mierze wszelkie takie rozróżnienia zacierają się.

Kiedy jechać?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII