Informacje ogólne

Co można zobaczyć w Dolinie Królów?

Dolina Królów w Egipcie to niezwykłe miejsce pochówku faraonów. Zamiast dobrze Wam znanych piramid z Gizy, w tej niepozornej dolinie zobaczycie ukryte niezwykłe grobowce sprzed 3000 lat. Mistyczne, bogato zdobione, imponujące ̶ tak można opisać to miejsce, ale najlepiej je zobaczyć. Ręcznie wykute w skale schody, korytarze, komory grobowe i w końcu same grobowce faraonów oszałamiają wielkością i starannością wykonania. Bardzo dobrze zachowane wnętrza, wypełnione licznymi hieroglifami oraz kolorowymi malowidłami na ścianach grobowców, wprawiają turystów w zachwyt, sprawiając, że można poczuć mistyczną atmosferę tego wspaniałego miejsca. Niezwykłe malowidła często przedstawiają bóstwa, rytuały i sceny z życia umarłych. W komorach można zobaczyć sarkofagi, a w niektórych zachowały się mumie.

Kto odkrył Dolinę Królów?

Pierwszy grobowiec w Dolinie Królów został odnaleziony przez włoskiego podróżnika Giovanniego Battistę Belzoniego. Podróżnik otworzył imponujący grobowiec Setiego I, odkrywając tym samym komorę grobową wysoką aż na 6 metrów, szeroką na 9 metrów oraz długą na 15 metrów. Imponującym wymiarom komory towarzyszy niezwykłe sklepienie przedstawione jako nieboskłon z konstelacjami gwiazd w formie złotych zwierząt. Jednak już niektóre grobowce znane były w starożytności, o czym świadczą na przykład zapisy w grobowcu Ramzesa IV.

Dolina Królów – gdzie chowano władców Egiptu

Niedaleko Luksoru, na obszarze Teb Zachodnich, znajduje się słynna Dolina Królów. Pierwszym faraonem, który został pochowany w dolinie, był Totmes I, a obrządek ten kontynuowano przez prawie 500 lat – od XVIII do XX dynastii. Faraonowie budowali własne grobowce, wiedząc, że do momentu ich śmierci powinny być ukończone.

Najsłynniejsze grobowce w Dolinie Królów

Jednym z najsłynniejszych obiektów w Dolinie Królów jest grobowiec Tutenchamona. Odkryty w 1992 roku, w stanie nienaruszonym, przyniósł rozgłos jego właścicielowi. To pierwszy grób, który nie był splądrowany przez cmentarnych rabusiów. Dzięki temu odkryto tu aż 5 tysięcy (!) cennych przedmiotów – jak złoty tron, biżuterię i amulety czy też słynną, bogato zdobioną maskę Tutenchamona ważącą aż 10 kg. Dodatkowo w zachwyt wprowadza widok wykonanej ze złota trumny zewnętrznej, o wadze 110 kg.

Przepiękny jest grobowiec faraona Ramzesa III, ze znakomicie zachowanymi malowidłami. Znaleźć tutaj można inskrypcje z dawnych ksiąg staroegipskich przedstawiające życie po śmierci ̶ Pola Jaru. W grobowcu faraona ściany pokryte są polichromiami przedstawiającymi Ramzesa III przed bóstwami oraz rzędami hieroglifów. Grób wyróżniają boczne komory, zawierające malunki przedstawiające zagraniczne przedmioty, jak ceramikę, łodzie czy harfy.

Jednym z bardziej rozpoznawalnych grobowców jest ten należący do Setiego I. Wzdłuż korytarzy ciągną się inskrypcje z ksiąg oraz postacie faraona przed egipskimi bóstwami. Nie jest on tak bogato zdobiony jak grób Tutenchamona, natomiast zachwyca skomplikowanym układem korytarzy i pomieszczeń. Jest to też jeden z najgłębszych i najdłuższych grobowców odkrytych do tej pory.

Dolina Królów – ciekawostki

  • Jedną z ciekawostek jest wiadomość, że wciąż jeszcze nie wszystkie groby faraonów zostały odkryte przez archeologów. Część z nich ukryta jest jeszcze w Dolinie Królów, skrywając tajemnicze korytarze i być może niezwykle zdobione wnętrza.
  • Interesującą ceremonią jest ostatnia droga faraonów. Zmumifikowane ciało wraz z uroczystym orszakiem docierało do komory grobowej, a następnie w grobowcu przeprowadzano ceremonię Otwarcia Ust. Rytuał ten był przeprowadzany przez kapłana z użyciem specjalnego narzędzia, którym rozwierał usta, wierząc że zmarły odzyska mowę, aby mógł się bronić podczas osądu Ozyrysa.
  • Faraon Tutenchamon zyskał popularność tylko dzięki odkryciu prawie nienaruszonego stanu grobowca. Ten młody faraon nie zasłużył się znacząco w starożytnym Egipcie, jednak odkrycie tak bogato wyposażonego grobowca przyniosło mu rozgłos.
  • Interesująca jest też wiadomość, że chowani tutaj byli nie tylko faraonowie. Odkrywcy znaleźli również mumie dzieci. Fascynujący jest również fakt, że mumifikowano nie tylko ludzi, ale też bliskich czworonogów faraonów ̶ znaleziono między innymi koty, psy, a nawet krokodyle.

Kiedy jechać?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII