Informacje ogólne

Zwiedzanie piramid w Gizie – co warto zobaczyć?

Można się spierać co jest najwspanialszym zabytkiem Egiptu – niektórzy wskazują Dolinę Królów, inni murem stają za Luksorem i świątynią Amona w Karnaku, niektórzy nieśmiało napomykają o klasztorze św. Katarzyny. Jednak wszyscy zgadzają się, że jest jedno miejsce, którego po prostu wstyd nie odwiedzić będąc na wakacjach w tym niezwykłym kraju – piramidy w Gizie. Pod tą ogólną nazwą kryje się kompleks wielu budowli, na który składają się między innymi dwie z trzech najwyższych piramid w Egipcie – piramida Cheopsa i piramida Chefrena, nieco mniejsza piramida Mykerinosa i słynny Wielki Sfinks. To punkt obowiązkowy każdej wizyty w delcie Nilu, który co roku odwiedza ponad 14 milionów ludzi, czyniąc cały kompleks jednym z najpopularniejszych obiektów turystycznych na świecie.

Gdzie są piramidy w Gizie?

Piramidy w Gizie tak naprawdę w Gizie nie leżą. Znajdują się na skraju Pustyni Zachodniej, a od granicy miasta dzieli je piętnastominutowy spacer. Od Nilu oddalone są o około 9 km, zaś od centrum Kairu o 13 km. Są najbardziej wysuniętym na północ punktem Nekropolii Memfickiej – długiego na 30 km obszaru, na którym chowano faraonów w czasach Starego i Średniego Państwa. Balansują na granicy pomiędzy zieloną deltą Nilu a pozbawioną koloru pustynią, a także pomiędzy gwarnym miastem a niezamieszkałym pustkowiem.

Jak powstały Piramidy w Egipcie?

Można powiedzieć, że piramidy powstały na skutek… niezdecydowania faraona Dżesera. Był rok około 2670 p.n.e., gdy nakazał on budowę swojego grobowca w formie mastaby, czyli tradycyjnej wówczas kamiennej ławy. W pewnym momencie zdecydował się przykryć nią również grobowce swoich krewnych zlokalizowane w pobliżu, rozbudowując konstrukcję tak wszerz, jak i wzwyż. Na przestrzeni kolejnych 20 lat dobudowywał kolejne jej piętra – tak powstała pierwsza piramida w Egipcie, zwana schodkową. Kolejni faraonowie podchwycili ten pomysł, zaś najgorliwiej nad udoskonaleniem projektu pracował Snofru. Za swego panowania wzniósł aż trzy piramidy, z których każda coraz bardziej zbliżała się do ideału: niedokończoną piramidę w Meidum o nietypowym kształcie, następnie jedyną w historii piramidę łamaną w Dahszur i wreszcie Czerwoną Piramidę – pierwszą o kształcie ostrosłupa. Zasługuje ona na uwagę również dlatego, że pod względem wielkości ustępuje jedynie Wielkiej Piramidzie w Gizie.

Jak nazywają się piramidy w Gizie?

Największą i najbardziej znaną z piramid w Gizie jest Piramida Cheopsa, zwana również Wielką Piramidą lub piramidą Chufu, a jej nazwa w zapisie hieroglificznym „Achet-Chufu” oznacza „Horyzont Chufu”. Jej niewiele mniejszą towarzyszką jest Piramida Chefrena, której nazwa „Uer-ChaefRe” znaczy tyle co „Chefren jest wielki”. Najmniejsza z tej trójki to Piramida Mykerinosa, która mimo niewielkich rozmiarów nosi bardzo dumną nazwę – zapisana hieroglifami to „Neczeri”, czyli „Boska”.

Ile jest piramid w Gizie?

Trzy – to pierwsza, odruchowa odpowiedź. Nie jest błędna, gdyż zwykle mówiąc o piramidach w Gizie mamy na myśli właśnie trzy główne budowle kompleksu, ale tak naprawdę piramid – i innych obiektów – jest tu o wiele więcej. Na uwagę zasługują przede wszystkim Wielki Sfinks, świątynia grobowa Chefrena, grobowiec Królowej Khentkawes oraz dolna świątynia Mykopojusa. Jeśli chodzi o same piramidy, to jest ich łącznie 10: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa, 6 mniejszych przeznaczonych dla królowych oraz dodatkowa piramida umiejscowiona przy południowym boku piramidy Chefrena, z której dziś pozostały jedynie ruiny, a która była prawdopodobnie przeznaczona dla duszy faraona.

Ile kosztuje wejście do piramidy w Gizie?

Wejście na teren kompleksu kosztuje 240 EGP (ok. 35 zł). Posiadając taki bilet możecie swobodnie spacerować pomiędzy budynkami, jednak aby wejść do środka, konieczne będzie wykupienie dodatkowej wejściówki. Najwięcej zapłacicie w przypadku Wielkiej Piramidy – 440 EGP (ok. 63 zł) oraz kwater i cmentarza budowniczych – 400 EGP (ok. 57 zł). Wejście do pozostałych dwóch piramid oraz obejrzenie z bliska Wielkiego Sfinksa to koszt 100 EGP (ok. 15 zł) za każdą z atrakcji.

Kto zbudował piramidy w Gizie?

Do dziś największą popularnością cieszy się wersja o setkach tysięcy niewolników, którzy budowali piramidy niemalże gołymi rękami, bez żadnych narzędzi, jednak jest bardzo mało prawdopodobne, by tak właśnie przedstawiała się historia tych wspaniałych budowli. Obecnie możemy z dużą dozą pewności stwierdzić, że piramidy zbudowali wynajęci do tego i dobrze opłacani robotnicy. Sezonowo wspierali ich również okoliczni farmerzy – w miesiącach, gdy Nil wylewał, uniemożliwiając pracę na roli. Szacuje się, że w budowę piramidy Cheopsa zaangażowanych było codziennie około 4000 osób (dla porównania, na placu budowy ateńskiego Partenonu pracowało zaledwie 200 robotników).

Kiedy jechać?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII